Αυτοματισμοί προβολέων και υαλοκαθαριστήρων.

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
cgm
T2

Αυτοματισμοί προβολέων και υαλοκαθαριστήρων.

Δημοσίευσηαπό cgm » 31 Δεκ 2015, 15:23

Καλησπέρα.
Πρόσφατα απόκτησα ένα μεταχειρισμένο xc60 του 2012.
Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να βάλω αυτοματισμού στους προβολέις και στους υαλοκαθαριστήρες?
Έιναι παράξενο που αυτοκινητο με τόσο εξοπλισμό δε διαθέτει αυτή την ευκολία.
Από ότι ξέρω, δεν υπάρχει σαν αξεσουάρ στη Volvo.
XC60 Τ5 FWD

Άβαταρ μέλους
johnkyr
T6

Re: Αυτοματισμοί προβολέων και υαλοκαθαριστήρων.

Δημοσίευσηαπό johnkyr » 31 Δεκ 2015, 20:24

οι αυτόματοι υαλοκαθαριστήρες προσφέρονταν από κάποιο επίπεδο εξοπλισμού και άνω,
σαν extra κατά την αρχική παραγγελία, είχαν κόστος κάπου στα +/- 100€.
"...Δειλοί, μοιραίοι και άβουλοι αντάμα..."

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 31 Δεκ 2015, 22:34

Για να είχε αισθητήρα φώτων έπρεπε να είχε xenon, δεν ξέρω αν μπορείς να το βάλεις τώρα.
Για τους υαλοκαθαριστηρες νομίζω μπορείς.

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 01 Ιαν 2016, 13:09

Δυστυχως αυτα μαλλον μπαινουν στο εργοστασιο.
Ρωτα ομως και σε μια αντιπροσωπια.
Ο αισθητηρας αυτος ειναι επανω στο παρμπριζ στους αισθητηρες του City Safety.
Εχει θεσει σε αναμονη εκει (δεξια ενα παραθυρακη)?
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 01 Ιαν 2016, 14:55

Τι έκδοση ειναι το xc60 που πήρες? Τα xenon εχουν αυτοματη ρυθμιση υψους αν εννοεις αυτο.Αλλα καταλαβαινω οτι ηθελες αυτοματα φωτα που να αναβουν το βραδυ η σε τουνελ,αυτο δεν προσφερεται νομίζω στο xc60. Αισθητήρα βροχης δες στο site με τα αξεσουαρ της volvo αν μπορει να μπει.Εγω το εχω αλλα δεν με τρελαίνει κιολας.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

cgm
T2

Δημοσίευσηαπό cgm » 07 Ιαν 2016, 22:50

Το αυτοκίνητο έχει φώτα xenon και θα ήθελα τον αυτοματισμό που αναγνωρίζει τις συνθήκες φωτισμού. Είναι πολύ χρήσιμη λειτουργία και την έχω συνηθίσει από το προηγούμενο αυτοκίνητο ου οδηγούσα. Παρατηρώ ότι το αυτοκίνητο αναγνωρίζει με κάποιο τρόπο το φωτισμό γιατί μπαίνοντας και βγαίνοντας από τούνελ ο φωτισμός του πίνακα οργάνων αλλάζει, αλλά δε νομίζω ότι αλλάζει κάτι στην ένταση των προβολέων.
Ως προς τους αισθητήρες βροχής υπάρχει στο δεξί μοχλοδιακόπτη ένα κουμπί δίπλα σε περιστροφικό διακόπτη έντασης υαλοκαθαριστήρων, αλλά δεν κάνει τη λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων αυτόματη ανάλογα με το αν βρέχει και με την ένταση της βροχής.
Θα ρωτήσω σε ένα συνεργείο volvo αν υπάρχουν αυτές οι δυνατότητες διαθέσιμες. Ευχαριστώ πολύ
XC60 Τ5 FWD

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 08 Ιαν 2016, 15:04

cgm έγραψε:Το αυτοκίνητο έχει φώτα xenon και θα ήθελα τον αυτοματισμό που αναγνωρίζει τις συνθήκες φωτισμού. Είναι πολύ χρήσιμη λειτουργία και την έχω συνηθίσει από το προηγούμενο αυτοκίνητο ου οδηγούσα. Παρατηρώ ότι το αυτοκίνητο αναγνωρίζει με κάποιο τρόπο το φωτισμό γιατί μπαίνοντας και βγαίνοντας από τούνελ ο φωτισμός του πίνακα οργάνων αλλάζει, αλλά δε νομίζω ότι αλλάζει κάτι στην ένταση των προβολέων.
Ως προς τους αισθητήρες βροχής υπάρχει στο δεξί μοχλοδιακόπτη ένα κουμπί δίπλα σε περιστροφικό διακόπτη έντασης υαλοκαθαριστήρων, αλλά δεν κάνει τη λειτουργία των υαλοκαθαριστήρων αυτόματη ανάλογα με το αν βρέχει και με την ένταση της βροχής.
Θα ρωτήσω σε ένα συνεργείο volvo αν υπάρχουν αυτές οι δυνατότητες διαθέσιμες. Ευχαριστώ πολύ

Η αυτοματη λειτουργια στα φωτα μπηκε στο facelift (ΜΥ14 νομιζω), οποτε ισως να μην υποστηριζεται για το δικο σου. Ο αισθητηρας φωτεινοτητας υπαρχει για να δινει σημα και στο συστημα κλιματισμου, και βρισκεται στο κεντρο του ταμπλο, μαζι με το led του συναγερμου.
Αν διπλα απο τον περιστροφικο διακοπτη εντασης των υαλοκαθαριστηρων υπαρχει κουμπι, τοτε αυτο ειναι του αισθητηρα βροχης. Αν το πιεζεις και δεν δουλευουν τοτε ή ο αισθητηρας ειναι ελλατωματικος ή δεν εχει συνδεθει.
Επισης στο πανω μερος του παρμπιζ θα φαινεται το σημειο που βρισκεται ο αισθητηρας. Αν θες ανεβασε φωτογραφιες του κουμπιου και του παρμπριζ.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 25 επισκέπτες