ψυκτικό για diesel V60

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
GiorgosVolvo
T2

ψυκτικό για diesel V60

Δημοσίευσηαπό GiorgosVolvo » 08 Νοέμ 2016, 15:42

καλησπέρα σε όλους

έχω ένα V60 Twin Engine και εδώ και 1-2 εβδομάδες έχω το εξής πρόβλημα. Αραιά και που εμφανίζεται το εικονιζόμενο μήνυμα (engine coolant level low, stop safely). Στην αρχή εμφανίζονταν για ελάχιστα κλάσματα δευτερολέπτου, χθες και σήμερα για σχεδόν 1-2". Εμφανίζεται συνήθως σε απότομα φρεναρίσματα και ασχέτως κινητήρα που κινεί το αμάξι (πετρέλαιο, μπαταρία). Υποψιάζομαι οτι μπορεί το ψυκτικό να είναι ΛΙΓΟ πιο κάτω από -ή ακριβώς στο όριο με- το min level στο σχετικό ντεπόζιτο οπότε όταν φρενάρω να κινείται το υγρό και να παίρνει ερέιθισμα έλειψης ο αισθητήρας. Το καλό στην υπόθεση είναι οτι δεν είναι μόνιμη η ενδειξη αλλά φεύγει και έρχεται (και όχι πάντα).

Το ερώτημα είναι απλό: συμπληρώνω ψυκτικό (και αν ναι τι; έχω ακούσει οτι δεν αναμειγνύονται τα ψυκτικά) ή καλύτερα στο συνεργείο;

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Re: ψυκτικό για diesel V60

Δημοσίευσηαπό mco » 10 Νοέμ 2016, 21:19

Μήπως πρέπει να το πας μια βόλτα από αντιπροσωπία καλύτερα μήπως έχει καμία σχέση με την ανάκληση και δεν το ξέρουν;
Γιατί να βγάζει αυτό το μήνυμα όταν λειτουργεί με τον υβριδικό κινητήρα;

GiorgosVolvo
T2

Δημοσίευσηαπό GiorgosVolvo » 16 Νοέμ 2016, 17:43

λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε και η λύση ήταν πάρα πολύ απλή!! Η στάθμη ψυκτικού ήταν στο όριο ή οριακά κάτω από αυτό με αποτέλεσμα στα φρένα να κουνιέται το υγρό και να μην το πιάνει ο αισθητήρας και γι' αυτό να ανάβει η ένδειξη. Ο αισθητήρας είναι ενεργός ασχέτως του ποιό σύστημα κινεί το όχημα οπότε ορθώς άναβε η ένδειξη στην υβριδική λειτουργία.

Πήγα στο Σφακιανάκη όπου και διαπιστώθηκε το επίπεδο της στάθμης, συμπληρώθηκε λίγο νερό και εκ τοτε όλα καλά!!!

Άβαταρ μέλους
mco
T5

Δημοσίευσηαπό mco » 17 Νοέμ 2016, 11:55

Είναι σίγουρο; γιατί και σε φίλο με v60 Τ4 στην αρχή έτσι έκαναν και μετά τον ξανακαλεσαν...
Τσεκαρε το να είσαι σίγουρος.
Υπήρχε διαρροή; που πήγε το υγρό;

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 17 Νοέμ 2016, 12:42

mco έγραψε:Είναι σίγουρο; γιατί και σε φίλο με v60 Τ4 στην αρχή έτσι έκαναν και μετά τον ξανακαλεσαν...
Τσεκαρε το να είσαι σίγουρος.
Υπήρχε διαρροή; που πήγε το υγρό;

Mco αφού τον ξανακάλεσαν τι έγινε? Στην περίπτωση του φίλου σου τι έγινε? που πήγε το υγρό, είχε διαρροή?
Επειδή έχεις εμπειρία από φίλο σου καλό είναι να είσαι πιο περιεκτικός, να παραθέτεις την πληροφορία που γνωρίζεις
προκειμένου να αποκτήσουμε και εμείς την πληροφόρηση που έχεις.
Φιλικά στο λέω χωρίς παρεξήγηση.

Και εμένα μου έχει πέσει η στάθμη( πάνω από το min) χωρίς να ανάψει το λαμπάκι. Η απόσταση μεταξύ min - max είναι ενα ποτήρι νερό, πολύ μικρή ποσότητα δηλαδή. Αν συμπληρώσεις με νερό πολύ πιθανόν να εξατμιστεί μετά από σύντομο σχετικό διάστημα, εξατμίζεται κάποια ποσότητα. Ρώτησα και σε Φατούρο και σε Παντόπικο.
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

GiorgosVolvo
T2

Δημοσίευσηαπό GiorgosVolvo » 17 Νοέμ 2016, 13:11

στη δικη μου περίπτωση διαρροή δεν υπήρχε. Ούτε μετά από δικό μου έλεγχο αλλά ούτε μετά από έλεγχο στο συνεργείο. Όντως μπορεί κάτι να εξατμίστηκε και γι' αυτό να έπεσε η στάθμη. Πάντως μου είπαν στο συνεργείο πως αν και όταν χρειάζεται συμπλήρωμα το ψυκτικό και δεν είναι ώρα για σέρβις, τότε το συμπλήρωμα να είναι ΣΚΕΤΟ νερό...

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες