Αναρτήσεις

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
Άβαταρ μέλους
Philosopher
T2

Re: Αναρτήσεις

Δημοσίευσηαπό Philosopher » 13 Φεβ 2019, 11:48

Να κανώ και εγώ ένα μικρό update το topic, μιας που έβαλα KYB Excel-G + Eibach ελατήρια.
Μέχρι στιγμής έχω κάνει περίπου 10.000χλμ σε το συνδυασμό.
Αρχικά να πω ότι το αμάξι έσφιξε και έδεσε (τα στοκ είχαν ήδη παραδώσει πνεύμα) σε χαμηλές ταχύτητες, μέχρι και 40-50χαω και σε πολύ κακό δρόμο ίσως και να κουράζει λίγο. Από κει και πάνω είναι φοβερό, τέλεια απόσβεση και ιδιαίτερα άνετο. Σε ταξίδι φορτωμένος δεν έχει αλλοιωθεί ο χρακτήρας του και δεν έχω εισπράξει γκρίνια ακόμα από κανέναν.
Στο στρίψιμο τα πράγματα έχουν πάρει πολύ μιας που οι κλίσεις μειώθηκαν και το κταπληκτικό πλαίσιο δείχνει ακόμα περισσότερο τα δόντια του πλέον.
Στο αισθητικό της υπόθεσης το αμάξι έχασε το SUV look, αλλά χαμηλωμένο το λέει μόνο ιδιοκτήτης Volvo :mrgreen: Παρόλα αυτά κατάφερα και βρήκα κάπου σε ένα παρκινγκ (γέλαγα μόνος μου).
Συνολικά λαμβάνοντας υπόψη και το κόστος κτλπ είμαι πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή. Μένει να δούμε πόσο θα κρατήσει κιόλας.
“The most complicated skill is to be simple.”

pankat
T2

Δημοσίευσηαπό pankat » 14 Φεβ 2019, 17:16

Thanosgr έγραψε:Ηρθε ο καιρος για επισκευη/ανακατασκευη τον πισω αμορτισερ.
Παρολο οτι δεν ειχαν σημαδια φθορας, επιβαιβεωθηκα οτι το δεξι ειχε χασει πιεση...
Μετα απο συζητηση με τον κυριο Μιχαλη (Κυρλαγκιτση) αλλαξε το setup bound/rebound, μπηκε νεο βελτιωμενο εμβολο και γενικα σκληρυναν!
Αναμενομενο ποτελεσμα να αυξηθει το υψος πισω 3-4mm!
Μην το πειτε σε κανενα κανγκουρα αυτο γιατι θα πεσει κατω, οτι δηλαδη αυξηθηκε το υψος για να βελτιωθει το κρατημα! :lol:
Αποτελεσμα, ΤΕΛΕΙΟ!!! :vow
Τι να πω? :respect
Σκληρηνε πισω και το αμαξι ησυχασε δεν χτυπα, δεν πηδα, στριβει τρενο, φρεναρει, και το ποιο περιεργο για εμενα αποκτησε τιμονι "ξυραφη"
Δεν το περιμενα αυτο, τοσο μεγαλη διαφορα στο τιμονι? :q

Καλησπέρα, μπορείς να μου πεις τι ανάρτηση έχεις φτιάξει στο Κυρλαγκιτση ;
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 14 Φεβ 2019, 22:47

Στον Κυρλαγκιτση εκανα αμορτισερ.
Και δεν ειμαι υπερ του χαμηλωματος, και ποιος ο λογος να εχεις XC60 και να το χαμηλωσεις?
Το ιδιο ισχυει για ολα τα αυτοκινητα, ιδικα στους ελληνικους δρομους.
Το προβλημα κρατηματος ειναι καθαρα θεμα αμορτισερ, εκτος και αν θελεις να πας σε track day στις Σερρες!
Οτι και να θελεις να κάνεις συζητατο με τον κυρΜιχαλη.
ΞΕΡΕΙ
Και φυσικα κανει τα παντα, χαμηλωματα, μετατροπες, ψαλιδια, αγωνιστικα κ.τ.λ.
Φυσικα δεν κανει κατι και μετα τον ξεχνας, ειναι εκει να σου λυση καθε απορια να ακουση τι θελεις και τι παρατηρησης εχεις και να προτεινει λυσεις η να αλλαξει ρυθμισεις και να σου πει τι να περιμενεις και οχι μονο, π.χ. τι λαστιχα να βαλεις (οχι μαρκα απαραιτητα αλλα μαλακα, σκληρα η οτι αλλο χρειαζεσε) τι πιεσεις στα λαστιχα κ.τ.λ.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

pankat
T2

Δημοσίευσηαπό pankat » 15 Φεβ 2019, 02:01

Thanosgr έγραψε:Στον Κυρλαγκιτση εκανα αμορτισερ.
Και δεν ειμαι υπερ του χαμηλωματος, και ποιος ο λογος να εχεις XC60 και να το χαμηλωσεις?
Το ιδιο ισχυει για ολα τα αυτοκινητα, ιδικα στους ελληνικους δρομους.
Το προβλημα κρατηματος ειναι καθαρα θεμα αμορτισερ, εκτος και αν θελεις να πας σε track day στις Σερρες!
Οτι και να θελεις να κάνεις συζητατο με τον κυρΜιχαλη.
ΞΕΡΕΙ
Και φυσικα κανει τα παντα, χαμηλωματα, μετατροπες, ψαλιδια, αγωνιστικα κ.τ.λ.
Φυσικα δεν κανει κατι και μετα τον ξεχνας, ειναι εκει να σου λυση καθε απορια να ακουση τι θελεις και τι παρατηρησης εχεις και να προτεινει λυσεις η να αλλαξει ρυθμισεις και να σου πει τι να περιμενεις και οχι μονο, π.χ. τι λαστιχα να βαλεις (οχι μαρκα απαραιτητα αλλα μαλακα, σκληρα η οτι αλλο χρειαζεσε) τι πιεσεις στα λαστιχα κ.τ.λ.

Η ερώτηση ήταν καθαρά για να δω τι προτείνει και τι επιλογές υπάρχουν στον συγκεκριμένο και το τι έφτιαξες εσύ!

pankat
T2

Δημοσίευσηαπό pankat » 15 Φεβ 2019, 02:03

Εγώ δοκιμάσει παλιότερα ανάρτηση του σε Peugeot ξέρω ότι το "έχει" ο άνθρωπος!

Teo77
T2

Δημοσίευσηαπό Teo77 » 21 Απρ 2019, 20:15

Καλησπερα παιδια. θα ηθελα μια γνωμη για αλλαγη αμορτισερ σε c30 του 2007 1.6.Δεν με ενδιαφερει να αλλαξω την συμπεριφορα του αμαξιου το οποιο ειναι μαμα.Τι προτεινετε να βαλω?

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 22 Απρ 2019, 19:21

Δυστυχως αυτο δεν μπορει να στο πει κανεις...
Εξηγουμαι, αν τα αμορτισερ ειναι απο το εργοστασιο οτι και να βαλεις το αμαξι θα αλλαξει!
Το ερωτημα ειναι εσυ τι θελεις απο το αμαξι σου, ανεση, σποριφ, ισορροπια αναμεσα στα δυο... :q
Γενικα ενα επωνυμο αμορτισερ, KYB, Bilstein, KONI, κ.τ.λ, διπλης ενεργειας αεριου λαδιου θα σε καλυψει,
Βεβαια υπαρχουν διαβαθμισεις σε καθε μαρκα αναμεσα στην ανεση (μαλακο) και στο σπορ (σκληρο).
Ενα συνεργειο σχετικο με το θεμα θα σε βοηθησει να διαλεξεις.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Teo77
T2

Δημοσίευσηαπό Teo77 » 25 Απρ 2019, 09:49

Σε ευχαριστώ Thanosgr για την απάντηση. Σε κάθε περίπτωση δεν θέλω να αλλάξω την συμπεριφορά του αυτοκινήτου η οποία είναι άψογη. Ίσως να το ήθελα λίγο πιο μαλακό γιατί έχω την αίσθηση οτι κοπαναει λίγο τώρα αλλά μάλλον είναι επειδή έχει έρθει η ώρα για αλλαγή. Θα κάνω μια έρευνα και θα γράψω μόλις αποφασίσω. Όποια άλλη γνώμη καλοδεχούμενη.

deadp
D3

Δημοσίευσηαπό deadp » 13 Μάιος 2019, 20:21

Αν διαβάσεις και λίγο παραπάνω το θέμα, νομίζω ότι τα p1 φορούν συνήθως από τη μάνα τους αμορτισέρ Sachs. Για δες τα λιγάκι.
Θοδωρής - Black Volvo S40 1.8 Kinetic MY-2010

Άβαταρ μέλους
kotsion
T2

Δημοσίευσηαπό kotsion » 15 Μάιος 2019, 10:58

Στο δικό μου s40 1.6 έβαλα monroe πριν 3 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
s40 1.6 2008 summum

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες