Ηχεια σε s40

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
s40jim
T2

Ηχεια σε s40

Δημοσίευσηαπό s40jim » 07 Μαρ 2011, 21:20

Kαλησπέρα σε όλους αυτό που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες είναι ότι με δυνατή ένταση στη μουσική ( πάνω από το μισό ) τα μπροστινά ηχεία σαν να συντονιζουν ελαφρά και ο ήχος δεν είναι καθαρός. Δεν νομίζω ότι το έκανε παλιότερα.
Το ηχοσύστημα είναι το απλό της volvo. Xαμήλωσα λίγο τα μπάσα αλλά δεν είδα καμια βελτίωση.
Γενικά είμαι άσχετος με το θέμα ηχοσυστήματα αλλά λάτρης της μουσικής.
Η σκέψη μου είναι ότι θα ήταν καλό να έβαζα στο μέλλον καλύτερα ηχεία από τα εργοστασιακά.
Αν αλλάξω ηχεία (που αποδίδουν καλύτερα σε υψηλότερες εντάσεις) θα είμαι οκ;
Μήπως δεν φτάνει αυτό και χρειάζεται και ενισχυτής;
Ηχεία μεγαλύτερης ισχύος θα συνεργάζονται με το υπόλοιπο σύστημα ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό;
Αν αγοράσω ηχεία και μου τα βάλει αυτός που τα αγόρασα μήπως μου κάνει καμιά ζημιά στην πόρτα;
( από ότι κατάλαβα δεν βγαίνει μόνο το καπάκι του ηχείου αλλά όλο το πλαστικό της πόρτας)
Θα ήταν καλύτερο να αγοράσω ηχεία και να πάω στην αντιπροσωπεία να μου τα βάλει;
Έχει κανείς σας κάνει καμία τέτοιου είδους βελτίωση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μου δώσει τα φώτα του στο θέμα.

grgio
T2

Re: Ηχεια σε s40

Δημοσίευσηαπό grgio » 07 Μαρ 2011, 21:36

s40jim έγραψε:Kαλησπέρα σε όλους αυτό που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες είναι ότι με δυνατή ένταση στη μουσική ( πάνω από το μισό ) τα μπροστινά ηχεία σαν να συντονιζουν ελαφρά και ο ήχος δεν είναι καθαρός. Δεν νομίζω ότι το έκανε παλιότερα.
Το ηχοσύστημα είναι το απλό της volvo. Xαμήλωσα λίγο τα μπάσα αλλά δεν είδα καμια βελτίωση.
Η σκέψη μου είναι ότι θα ήταν καλό να έβαζα στο μέλλον καλύτερα ηχεία από τα εργοστασιακά.
Ηχεία μεγαλύτερης ισχύος θα συνεργάζονται με το υπόλοιπο σύστημα ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό;
Αν αγοράσω ηχεία και μου τα βάλει αυτός που τα αγόρασα μήπως μου κάνει καμιά ζημιά στην πόρτα;
( από ότι κατάλαβα δεν βγαίνει μόνο το καπάκι του ηχείου αλλά όλο το πλαστικό της πόρτας)
Θα ήταν καλύτερο να αγοράσω ηχεία και να πάω στην αντιπροσωπεία να μου τα βάλει;

Μήπως να δοκίμαζες να "παίξεις" λίγο με το "μπρος πίσω"!!!
Και αν πετύχει δε θα χρειαστείς οποιαδήποτε αλλαγή!!
V O L V O S40 2.0 Summum
Average 7,8 l/100Km
Γιώργος, Σέρρες

s40jim
T2

Δημοσίευσηαπό s40jim » 07 Μαρ 2011, 22:06

Για να πω την αλήθεια δεν το σκεφτηκα καθόλου.
Θα δοκιμάσω αύριο μήπως δω διαφορά.
Αν μπορώ να μπώ στο αυτοκίνητο, γιατί αυτή τη στιγμή που γράφω ρίχνει πολύ χιόνι :applause

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 08 Μαρ 2011, 15:22

s40jim έγραψε:Kαλησπέρα σε όλους αυτό που παρατήρησα τις τελευταίες μέρες είναι ότι με δυνατή ένταση στη μουσική ( πάνω από το μισό ) τα μπροστινά ηχεία σαν να συντονιζουν ελαφρά και ο ήχος δεν είναι καθαρός. Δεν νομίζω ότι το έκανε παλιότερα.

αναλόγως τί είδους αναβάθμιση θέλεις να κάνεις στο ηχοσύστημα. ακόμα και αν πας σε λύση νέου ενισχυτή, από ότι έχω φαντάζομαι, αυτός θα συνδεθεί με την εργοστασιακή πηγή μέσω κάποιου είδους αντάπτορα. η απόδοση του συστήματος, δεν θα είναι η ίδια με αυτή ενός αυτόνομου ηχοσυστήματος (εννοώντας νέα πηγή σε συνδιασμό με τον ενισχυτή). επιπλέον η αντικατάσταση των ηχείων, μη φανταστείς ότι είναι απλή υπόθεση. αν έχει διαιρούμενα ηχεία μπροστά και αποφασίσεις να αλλάξεις μόνο αυτά (που σίγουρα κάτι θα σου δώσει καλύτερο από τα εργοστασιακά, αλλά δεν ξέρω αν θα σε ικανοποιήσει κιόλας), τότε θα πρέπει να ξηλώσει πολλά πράγματα από το ταμπλό για να σου βάλει το μηχανισμό που κάνει το συνδιασμό του μπάσου με τα πρίμα. Η δική μου πρόταση: προσοχή στο που θα κάνεις την όποια εγκατάσταση, αν και εφόσον αποφασίσεις οτιδήποτε. υπάρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ Μ@Λ@ΚΕΣ εκεί έξω. στο προηγούμενό μου αυτοκίνητο, επειδή είχα δώσει κάποια χρήματα και είχα ασχοληθεί πολύ με το θέμα (γιατί λατρεύω τον ποιοτικό ήχο στο αυτοκίνητο) έμαθα (και έπαθα δυστυχώς) πολλά. έχω καταλάβει ότι οι επαγγελματίες του χώρου είναι ελάχιστοι (και να σου πω, τους ψάχνω ακόμα :lol: )
Πάντως αν ψάξεις σε αντίστοιχα forum για ήχο αυτοκινήτου, θα σε κατατοπίσουν πλήρως.
Volvo S80 2.5t geartronic MY 2008

s40jim
T2

Δημοσίευσηαπό s40jim » 08 Μαρ 2011, 17:00

Αν αλλάξω μόνο ηχεία πρέπει να ξηλωθεί και το ταμπλό ;( τρέμω μόνο στην ιδέα)
Δεν αρκει να αντικατασταθουν τα εργοστασιακά που είναι στις πόρτες και τα καινούργια να συνδεθούν με τα καλώδια που , φαντάζομαι , θα υπάρχουν στις πόρτες;
Γιατί πρέπει να ΄πειράξουμε το κεντρικό ηχοσύστημα;
Δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα γι αυτό ρωτάω.

dd_surfer
T2

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 08 Μαρ 2011, 17:08

Ο λόγος που τα μπροστινά ηχεία δεν παίζουν καλά οφείλεται στο ότι το απλό εργοστασιακό ηχοσύστημα είναι για τα μπάζα. Το θέμα το έχω θίξει και παλαιότερα στο forum (δεν έχω χρόνο αυτή την στιγμή να ψάξω που έχει συζητηθεί). Βασικά δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την απόδοση του ηχοσυστήματος και το είχα ψάξει λίγο το θέμα. Δεν είχα βρει εξειδικευμένα aftermarket λύσεις για S40/V50. Θα γράψω περισσότερα όταν βρω χρόνο, πάντως αλλάζοντας μόνο ηχεία είναι πεταμένα λεφτά.
VOLVO V50 1.8 MY2010

gregory
T2

Δημοσίευσηαπό gregory » 08 Μαρ 2011, 19:25

s40jim έγραψε:Αν αλλάξω μόνο ηχεία πρέπει να ξηλωθεί και το ταμπλό ;( τρέμω μόνο στην ιδέα)
Δεν αρκει να αντικατασταθουν τα εργοστασιακά που είναι στις πόρτες και τα καινούργια να συνδεθούν με τα καλώδια που , φαντάζομαι , θα υπάρχουν στις πόρτες;
Γιατί πρέπει να ΄πειράξουμε το κεντρικό ηχοσύστημα;
Δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα θέματα γι αυτό ρωτάω.

Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να ξηλωθεί όλο το ταμπλό. απλά επειδή τα aftermarket ηχεία έχουν δικά τους συστήματα που crossάρουν τις χαμηλές με τις ψηλές συχνότητες, θα πρέπει το σύστημα αυτό να στερεωθεί με κάποιο τρόπο σε κάποιο σημείο πίσω και κάτω από το ταμπλό (εκτός και αν όλο αυτό γίνει σε κάποιο σημείο στην πόρτα, γιατί βλέπω σε φωτογραφίες ότι μάλλον το twitter είναι στον καθρέπτη).

τώρα αν αλλάξεις μόνο τα ηχεία και δεν προβείς σε καμία άλλη αλλαγή, δεν ξέρω αν κάνουν τα υφιστάμενα καλώδια. όπως όμως σου είπα, τρελή διαφορά, δεν νομίζω να δεις με την αλλαγή και μόνο των ηχείων
Volvo S80 2.5t geartronic MY 2008

dd_surfer
T2

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 09 Μαρ 2011, 16:45

Το εργοστασιακό ηχοσύστημα, δηλαδή πηγή, ενισχυτής, ηχεία, είναι ισοσταθμισμένα (ρυθμισμένα) για να ταιριάζουν με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Αν αλλάξεις μόνο ηχεία, αυτό που θα καταφέρεις είναι ο ήχος να ακούγεται επίπεδος (flat) και ρηχός. Πρέπει στα νέα ηχεία να γίνει ισοστάθμιση, πράγμα αδύνατο με την εργοστασιακή πηγή. Επίσης, ο εργοστασιακός ενισχυτής (που έχει τα χάλια του) δεν θα μπορέσει να οδηγήσει σωστά τα νέα ηχεία.

Για να βελτιώσεις λοιπόν τον ήχο, χρειάζεσαι: ένα καλό ζευγάρι ηχεία με crossover, ενισχυτή και subwoofer. Όσον αφορά την πηγή, έχεις δύο επιλογές:

1. Να διατηρήσεις την εργοστασιακή πηγή
2. Να καταργήσεις την εργοστασιακή πηγή και να βάλεις άλλη. Αυτή είναι η πιο σωστή από ηχητικής πλευράς επιλογή.

Περίπτωση 1: Διατήρηση της εργοστασιακής πηγής

Έχει το πλεονέκτημα ότι δεν αλλάζει καθόλου η εμφάνιση του εσωτερικού. Οι εργοστασιακές πηγές όμως, συνήθως δεν έχουν έξοδο προ ενίσχυσης για να συνδεθούν με ξεχωριστό ενισχυτή. Αυτό σημαίνει ότι μεταξύ πηγής και ενισχυτή πρέπει να παρεμβάλεις κάποια συσκευή (με την οποία να μπορείς να κάνεις και ισοστάθμιση) για να συνδέσεις την πηγή με τον ενισχυτή. Επίσης, έχουν κυκλοφορήσει ενισχυτές που μπορούν να συνδεθούν απευθείας στην εργοστασιακή πηγή, δεν κάνουν όμως ισοστάθμιση.

Επειδή η εργοστασιακή πηγή δεν παίζει mp3 ούτε έχει θύρα USB, αν έχεις τέτοια απαίτηση, χρειάζεσαι το USB/iPod Music Interface της VOLVO (viewtopic.php?f=23&t=195&start=12) ή κάποια ανάλογη συσκευή, αν υπάρχει. Όλα αυτά ανεβάζουν το κόστος με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Περίπτωση 2: Κατάργηση της εργοστασιακής πηγής (με ότι μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα αυτό συνεπάγεται)

Εδώ έχουμε δύο επιλογές.
Α. Βγάζουμε τελείως την εργοστασιακή πηγή και στην θέση της βάζουμε μια πηγή της προκοπής και ησυχάζουμε.
Β. Δεν βγάζουμε την εργοστασιακή πηγή για να μην αλλάξει η εμφάνιση του εσωτερικού, την αποσυνδέουμε όμως και κάπου κρύβουμε μια aftermarket πηγή (π.χ. στο ντουλαπάκι του συνοδηγού, κάτω από το μπροστινό κάθισμα). Σε αυτή την περίπτωση, τις συχνότητες των ραδιοφωνικών σταθμών ή τις πληροφορίες του τραγουδιού μπορούμε να τις βλέπουμε από τον εσωτερικό καθρέφτη (ναι γίνεται) ή να προσαρμόσουμε κάπου μια οθόνη. Εννοείται ότι κάπου πρέπει να τοποθετηθεί ένα remote control για να αλλάζουμε σταθμούς ή τραγούδια.

Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα (κατά την γνώμη μου) είναι να βρεθεί κατάλληλο άτομο να σου κάνει όλα τα παραπάνω χωρίς να σου σακατέψει το αυτοκίνητο και να σου επαναφέρει το αυτοκίνητο στην εργοστασιακή κατάσταση αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να το πουλήσεις (ενισχυτής, ηχεία, subwoofer μπορείς να τα βάλεις στο επόμενο αυτοκίνητό σου). Άλλο μεγάλο θέμα είναι και το κόστος, που θα ξεπερνάει κατά πολύ τα 1000 ευρώ.

Από ότι φαίνεται, δεν υπάρχει εύκολη ή φτηνή λύση για βελτίωση του ήχου. Το να τοποθετηθεί το High Performance ηχοσύστημα της VOLVO μετά την αγορά του αυτοκινήτου δεν νομίζω ότι συμφέρει. Για το USB/iPod Music Interface μόνο μου ζητάγανε πάνω από 500 ευρώ για ανταλλακτικό και την τοποθέτηση.
VOLVO V50 1.8 MY2010

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 09 Μαρ 2011, 18:50

Και εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος απο το ηχοσύστημα, οταν βάζω την ενταση στα 2/4 η 3/4 συντονιζει.
Το μαγαζί απο Θεσσαλονίκη έχει κάνει αναβάθμιση σε c70 και αποτι φενεται πρέπει να ξυλώσουν αρκετά πραγματα.

Η επιθυμία του πελάτη για το Volvo C70 ήταν να αναβαθμίσουμε ποιοτικά το εργοστασιακό ηχοσύστημα, χωρίς να αλλοιώσουμε την εξωτερική εμφάνιση των θέσεων των ηχείων και της κονσόλας του αυτοκινήτου. Η ηχητική αναβάθμιση στο Volvo C70 περιλαμβάνει εγκατάσταση 4κάναλου ενισχυτή Sony Xplod, με ειδικό αντάπτορα για την σύνδεση του με το εργοστασιακό ράδιοcd, στον χώρο των αποσκευών "πορτ μπαγκαζ" του αυτοκινήτου χωρίς να καταλαμβάνει ιδιαίτερο χώρο από αυτό. Χρησιμοποιήσαμε μονάδα ηχείων της Hertz για τις μπροστινές θέσεις στις πόρτες του οχήματος και ομοαξονικά ηχεία Hertz για τις πίσω θέσεις με κατασκευή ξύλινων δαχτυλιδιών.
http://www.megasound.com.gr/Volvo_C70_Αναβάθμιση_ηχοσυστήματος.el.aspx
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

dd_surfer
T2

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 09 Μαρ 2011, 21:36

Τις παραπάνω πληροφορίες τις πήρα από εκεί που έβαλα τις μεμβράνες: http://www.technik1.gr (δείτε και http://www.technik1.com/index2.php)

Ο τύπος φαίνεται να γνωρίζει πολύ καλά το αντικείμενο. Ο λόγος που δεν έχω επιχειρήσει ακόμη να αναβαθμίσω το ηχοσύστημα είναι γιατί φοβάμαι μην μου ακυρώσουν την εγγύηση αν το πάρουν χαμπάρι στην αντιπροσωπεία.
VOLVO V50 1.8 MY2010

s40jim
T2

Δημοσίευσηαπό s40jim » 10 Μαρ 2011, 08:40

παίζοντας λίγο με το fader , όπως μου πρότεινε ο grgio, είδα λίγο διαφορά όταν μοιράζω τον ήχο πιο πολύ στα πίσω. Θα το ξαναπαλέψω μήπως έτυχε. Πάντως πολύ θα ήθελα στο μέλλον να κάνω κάτι για να έχω καλύτερο ηχοσύστημα αλλά με αυτά που μου γράφετε παραπάνω περί ξηλώματος της κεντρικής κονσόλας, φοβάμαι μην μου βγεί ξινό!
Αλήθεια έχει κανείς ιδέα πόσο κοστίζει το αναβαθμισμένο ηχοσύστημα της volvo;

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 10 Μαρ 2011, 11:14

Βασικα ειναι αστειο που συμβαινουν 2 πραγματα..
1- Ολες οι εκδοσεις εχουν το στανταρ ηχοσυστημα που ειναι για τα μπαζα, ενω θα μπορουσε πχ στην Summum να υπαρχει το High Performance, το οποιο ειναι εξαιρετικο.
2- Δεν υπαρχει επαρκης ενημερωση απο τους πωλητες (λες και δεν το ξερατε ε? :lol: ). Δεν μου ειπαν τιποτα για το Premium Sound, και οταν φυσικα τους ανεφερα τον παραπανω προβληματισμο, επεμεναν οτι το βασικο ειναι ικανοποιητικοτατο :dizzy Φυσικα το τελευταιο ειναι απο αλλο πλανητη...

Η μονη λυση, για οσους εχουν το βασικο και θελουν αναβαθμιση, αν και δεν γνωριζω με τι κοστος, ειναι να τοποθετηθουν τα 8 ηχεια του High Performance (θεσεις και καλωδιωση υπαρχει) οπως και να γινει αναβαθμιση της πηγης σε αυτην του High Performance.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

yiorgoos
T2

Δημοσίευσηαπό yiorgoos » 10 Μαρ 2011, 14:14

VolvoZeus έγραψε:Βασικα ειναι αστειο που συμβαινουν 2 πραγματα..
1- Ολες οι εκδοσεις εχουν το στανταρ ηχοσυστημα που ειναι για τα μπαζα, ενω θα μπορουσε πχ στην Summum να υπαρχει το High Performance, το οποιο ειναι εξαιρετικο.
2- Δεν υπαρχει επαρκης ενημερωση απο τους πωλητες (λες και δεν το ξερατε ε? :lol: ). Δεν μου ειπαν τιποτα για το Premium Sound, και οταν φυσικα τους ανεφερα τον παραπανω προβληματισμο, επεμεναν οτι το βασικο ειναι ικανοποιητικοτατο :dizzy Φυσικα το τελευταιο ειναι απο αλλο πλανητη...

Η μονη λυση, για οσους εχουν το βασικο και θελουν αναβαθμιση, αν και δεν γνωριζω με τι κοστος, ειναι να τοποθετηθουν τα 8 ηχεια του High Performance (θεσεις και καλωδιωση υπαρχει) οπως και να γινει αναβαθμιση της πηγης σε αυτην του High Performance.

δεν ειναι οτι δεν ξερουν οι πωλητες,ξερουν πολυ καλα.Απλα πρεπει να πουλησουν το στοκ τους πρωτα.εμενα εφτασε να μου πει πωλητης οτι η οροφη το xc60 δεν ανοιγει οποτε παρε ενα απο αυτα που εχουμε εδω ετοιμα,που να περιμενεις 4 μηνες να ερθει αυτο που θα παραγγειλεις. :idea: Εγω ειμουν αναμεσα στο xc60 kai sto c70 αλλα ειχα κολισει στο οτι δεν ανοιγε η οροφη !!!!!μεχρι που ψαχνοντας βρηκα την αληθεια.

dd_surfer
T2

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 10 Μαρ 2011, 15:36

VolvoZeus έγραψε:Βασικα ειναι αστειο που συμβαινουν 2 πραγματα..

Εδώ (στην Πάτρα τουλάχιστον) δεν έχουν ξανατοποθετήσει το USB/iPod Music Interface, το High Performance θα τοποθετήσουν; Χώρια που ζήταγαν περίπου 250 ευρώ για το τοποθετήσουν (το USB/iPod Music Interface). Όσον αφορά την τοποθέτηση του High Performance, τους είχα ρωτήσει τουλάχιστον 2 φορές και μου έλεγαν μαλακ@ες.

Κατά την γνώμη μου, η μόνη λύση είναι aftermarket με ότι μειονεκτήματα ή πλεονεκτήματα αυτό συνεπάγεται. Και όλα αυτά οφείλονται στο ότι οι αυτοκινητοβιομηχανίες ενσωματώνουν το ηχοσύστημα στο ταμπλό μαζί με χίλια δύο άλλα πράγματα (κλιματισμό, menu ρυθμίσεων, κλπ.) μαζί με το γεγονός ότι οι εταιρίες aftermarket δεν πολυ-ασχολούνται με VOLVO.
VOLVO V50 1.8 MY2010

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 10 Μαρ 2011, 16:54

Διονυση, αν πιανουν λιγο τα χερια σου...
--Εγκατασταση της πηγης εδω
--Ενισχυτης εδω
--Ηχεια εδω
...μπορεις και μονος σου! Ακομα και το subwoofer δεν ειναι τοσο δυσκολο ;-)
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

yiorgoos
T2

Δημοσίευσηαπό yiorgoos » 10 Μαρ 2011, 22:14

VolvoZeus έγραψε:Διονυση, αν πιανουν λιγο τα χερια σου...
--Ενισχυτης εδω
--Ηχεια εδω

αυτα απο που τα παραγγελνεις?

Άβαταρ μέλους
JimV60
D5

Δημοσίευσηαπό JimV60 » 10 Μαρ 2011, 23:22

yiorgoos έγραψε:
VolvoZeus έγραψε:Διονυση, αν πιανουν λιγο τα χερια σου...
--Ενισχυτης εδω
--Ηχεια εδω

αυτα απο που τα παραγγελνεις?

Είτε από την ελληνική αντιπροσωπεία είτε από Αγγλία και Volvopartshop φυσικά...Πάρε προσφορές από όλους και επέλεξε τον καλύτερο! ;-)
V60 T3 1,6
Μόνο VOLVO!!!

s40jim
T2

Δημοσίευσηαπό s40jim » 11 Μαρ 2011, 00:28

Οι οδηγίες είναι πολύ αναλυτικές και ιδίως για τα ηχεία δεν φαίνεται τόσο τραγικό να τα καταφέρει κάποιος που πιάνουν τα χέρια του. Παρόλαυτά είναι κατασκευαστική :whatever να μην αφαιρείται απλά το κάλυμα του ηχείου αλλά να πρέπει να γδύσεις όλη την πόρτα.
Αλλά για την πηγή στην κεντρική κονσόλα .... Δεν θα τολμούσα !
Ακόμη και στην αντιπροσωπεία , που υποτίθεται πως έχουν και κάποια πείρα, θα το σκεφτόμουν .

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες