σβησιμο ενδειξης service s40

Εδώ μπορούμε να γράφουμε για τεχνολογίες και τεχνικά θέματα των αυτοκινήτων μας. μοτέρ λάστιχα/ζάντες, λάδια, ασφάλεια, ανάρτηση, κατανάλωση, ρύπους, μετατροπές / βελτιώσεις πλαίσιο, φώτα, φρένα, αξεσουάρ, service manuals κτλ
steant
T2

σβησιμο ενδειξης service s40

Δημοσίευσηαπό steant » 29 Αύγ 2011, 15:20

Γεια σας παιδια, ξερεις καποιον να μου πει το τροπο? Εννοω το τροπο χωρις εγκεφαλο μου πατας το ενα το αλλο και σβηνει.

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Re: σβησιμο ενδειξης service s40

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 29 Αύγ 2011, 15:38

Υπαρχει αντιστοιχο θεμα στο Do it yourself :-)

viewtopic.php?f=28&t=178&start=0
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

steant
T2

Δημοσίευσηαπό steant » 29 Αύγ 2011, 15:48

Ευχαριστω φιλε μου αλλα επειδη εχει κανα 2-3 και δε καταλαβα για το S40 πο ειναι?

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 29 Αύγ 2011, 16:15

Το πρωτο ποστ αναφερεται στο S40
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

Άβαταρ μέλους
vrestas
T5

Δημοσίευσηαπό vrestas » 29 Αύγ 2011, 16:16

Λοιπον η ενδειξη εμφανιζετε για 120s καθε φορα που ανοιγουμε τη μηχανη οταν ο χρονος για το σερβις εχει ερθει. Ακολουθοντας τα παρακατω βηματα μπορουμε να το σβησουμε (ισχυει για ολα τα Volvo απο 2004 και μετα):
-Το κλειδι στη θεση I
-Κρατηστε πατημενο το reset button για το trip odometer
-Γυριστε το κλειδι στη θεση II μεσα σε 2δευτερολεπτα.
-Κρατηστε πατημενο το κουμπι του trip meter μεχρι να μηδενισει.
-Αφηστε το κουμπι μεσα σε 4 δευτερολεπτα απο την στιγμη που θα μηδενισει. Θα πρεπει να ακουστει ενας ηχος οταν το resetting θα εχει γινει.
-Εαν το trip odometer ειναι ηδη reset το κουμπι πρεπει να κρατηθει πατημενο για τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα με μεγιστο 14
:)
S60 2.0T MY11, Summum, Vibrant Copper

steant
T2

Δημοσίευσηαπό steant » 29 Αύγ 2011, 16:56

Το δοκιμασα και δε μπορω να το σβησω με τπτ. Sorry αλλα ειμαι αρκετα ασχετος με αυτα
Κρατηστε πατημενο το reset button για το trip odometer Το trip odometer τι ειναι?
Γυριστε το κλειδι στη θεση II μεσα σε 2δευτερολεπτα. Αφου εχω πατημενο το reset? Το reset ποτε το αφηνω?
Κρατηστε πατημενο το κουμπι του trip meter μεχρι να μηδενισει. Πιο ειναι το κουμπι trip meter?

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 29 Αύγ 2011, 17:10

steant έγραψε:Το δοκιμασα και δε μπορω να το σβησω με τπτ. Sorry αλλα ειμαι αρκετα ασχετος με αυτα
Κρατηστε πατημενο το reset button για το trip odometer Το trip odometer τι ειναι?

O "μικρος" μετρητης χιλιομετρων, που μηδενιζεται πιεζοντας το κυλινδρικο κουμπι στο καντραν
steant έγραψε:Γυριστε το κλειδι στη θεση II μεσα σε 2δευτερολεπτα. Αφου εχω πατημενο το reset? Το reset ποτε το αφηνω?

-Αφηστε το κουμπι μεσα σε 4 δευτερολεπτα απο την στιγμη που θα μηδενισει. Θα πρεπει να ακουστει ενας ηχος οταν το resetting θα εχει γινει.
-Εαν το trip odometer ειναι ηδη reset το κουμπι πρεπει να κρατηθει πατημενο για τουλαχιστον 10 δευτερολεπτα με μεγιστο 14
steant έγραψε:Κρατηστε πατημενο το κουμπι του trip meter μεχρι να μηδενισει. Πιο ειναι το κουμπι trip meter?

Αυτο που περιγραφω πιο πανω..
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

steant
T2

Δημοσίευσηαπό steant » 29 Αύγ 2011, 17:16

Δηλαδη το reset θα το χω πατημενο απο τη αρχη της διακικασιας μεχρι το τελος?
Και μαζι με το ρεσετ θα παταω και το trip odometer?

Άβαταρ μέλους
VolvoZeus
T5

Δημοσίευσηαπό VolvoZeus » 29 Αύγ 2011, 17:29

Ενα ειναι το κουμπι...το κυλινδρικο που περιγραφω στο προηγουμενο ποστ, το οποιο κανει reset το οδομετρο, και το χρειαζεται να το πατας για το χρονικο διαστημα που αναφερω στο ποστ. Το reset του υπολογιστη στον διακοπτη των φλας δεν τον χρησιμοποιεις...
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)

steant
T2

Δημοσίευσηαπό steant » 29 Αύγ 2011, 17:52

Αρε φιλε χιλια ευχαριστω για την υπομονη σου, τα καταφερα. Εγω δε καταλαβα καλα και πατουσα το reser απο τα φλας μαζι με αυτο το κουμπι στο κατραν. Να σε καλα! :vow

dd_surfer
T2

Δημοσίευσηαπό dd_surfer » 03 Ιουν 2012, 14:37

vrestas έγραψε:Λοιπον η ενδειξη εμφανιζετε για 120s καθε φορα που ανοιγουμε τη μηχανη οταν ο χρονος για το σερβις εχει ερθει. Ακολουθοντας τα παρακατω βηματα μπορουμε να το σβησουμε (ισχυει για ολα τα Volvo απο 2004 και μετα):
-Το κλειδι στη θεση I
-Κρατηστε πατημενο το reset button για το trip odometer
-Γυριστε το κλειδι στη θεση II μεσα σε 2δευτερολεπτα.
-Κρατηστε πατημενο το κουμπι του trip meter μεχρι να μηδενισει.
:)

Πριν από μερικές ημέρες μου έβγαλε μήνυμα "Book time for service" και αυτό συνοδεύονταν από την μεγάλη κίτρινη ένδειξη "ι" μεταξύ των δύο οργάνων. Κατέφερα και έσβησα την ένδειξη αφού πρώτα προσπάθησα 7 με 8 φορές.
Αυτό που πρόσεξα είναι ότι όσο είναι πατημένο το κουμπί του trip computer, η ένδειξη "ι" μένει συνεχώς αναμμένη για μερικά δευτερόλεπτα, μετά αρχίζει να αναβοσβήνει περίπου 4 φορές και μετά μένει πάλι σταθερά αναμμένη. Πρέπει να αφήσεις το κουμπί του trip computer όταν αναβοσβήνει η ένδειξη "i".
VOLVO V50 1.8 MY2010

Άβαταρ μέλους
Thanosgr
T5
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Thanosgr » 04 Ιουν 2012, 19:35

dd_surfer έγραψε: Πρέπει να αφήσεις το κουμπί του trip computer όταν αναβοσβήνει η ένδειξη "i".

Ναι ετσι ειναι και σε εμενα.
XC60 D5 AWD MANUAL 230hp 53kgm/ροπή MY2010
VOLVO! Oλα τα αλλα ειναι πρασινα δαμασκηνα και ψιλες ελιες

Επιστροφή σε “Τεχνικά θέματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες