προβλημα στον κλιματισμο

Όταν, κάτι δεν πάει καλά

προβλημα στον κλιματισμο

Postby chrisap » Wed Jul 20, 2011 1:43 pm

γεια σας και καλο καλοκαιρι.εδω και δυο μερες παρατηρησα οτι το κλιμα δεν δουλευει σωστα.συγκεκριμενα ολη η δεξια πλευρα(κεντρικος και πλαινος αεραγωγος)και ενω το εχω στους 21 βαθμους ξαφνικα αρχιζει να βγαζει ....ζεστο αερα,μετα δε απο λιγο η αφου κλεισω και ξανανοιξω το κλιμα επανερχεται αλλα οχι τελειως.δηλαδη η πλευρα του οδηγου λειτουργει με πιο πολυ ψυξη.σε τηλ ερωτηση στην βολβο μου ειπαν οτι ισως κολλησε το κλαπετο και θα το αλλαξουν με την εγγυηση.παρολα αυτα οποιδηποτε συμβουλη δεκτη μηπως και λυθει μονο του το προβλημα.
S40 1.6 MY 2011
chrisap
1.6

Re: προβλημα στον κλιματισμο

Postby kkkostas » Wed Jul 20, 2011 2:06 pm

chrisap wrote:γεια σας και καλο καλοκαιρι.εδω και δυο μερες παρατηρησα οτι το κλιμα δεν δουλευει σωστα.συγκεκριμενα ολη η δεξια πλευρα(κεντρικος και πλαινος αεραγωγος)και ενω το εχω στους 21 βαθμους ξαφνικα αρχιζει να βγαζει ....ζεστο αερα,μετα δε απο λιγο η αφου κλεισω και ξανανοιξω το κλιμα επανερχεται αλλα οχι τελειως.δηλαδη η πλευρα του οδηγου λειτουργει με πιο πολυ ψυξη.σε τηλ ερωτηση στην βολβο μου ειπαν οτι ισως κολλησε το κλαπετο και θα το αλλαξουν με την εγγυηση.παρολα αυτα οποιδηποτε συμβουλη δεκτη μηπως και λυθει μονο του το προβλημα.

Aκριβως η ιδια περιπτωση με μενα πριν απο 1-2 χρονια. Μια φορα το εκανε, σταματησα, εσβησα, ξαναεκκινησα και τελος. Κλασικη περιπτωση reboot δηλ.
kkkostas
1.6

Postby chrisap » Wed Jul 20, 2011 2:16 pm

το θεμα ειναι οτι οχι μονο το εσβησα αλλα και την μπαταρια αποσυνδεσα μηπως και γινει αλλα τιποτα.
S40 1.6 MY 2011
chrisap
1.6

Postby geod2 » Wed Jul 20, 2011 3:09 pm

Μου συνέβη ακριβώς το ίδιο πράγμα μία φορά, πριν λίγους μήνες, διορθώθηκε από μόνο του έως την άλλη μέρα. Έκτοτε δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί το παραμικρό (και πέρασε ένα 6μηνο και 15000 χλμ περίπου). Είναι μια βλάβη που αναφέρεται και σε site στο εξωτερικό (οπότε αν επιμείνει φαντάζομαι ότι δεν θα έχουν πρόβλημα να το διορθώσουν). Είναι πάντως πραγματικά εκνευριστικό (να σκεφτείς ότι εγώ το έπαθα το χειμώνα και δεν το άντεχα...) γιατί ακόμα και αν κλείσεις τις γρίλιες των αεραγωγών του συνοδηγού, πάλι η ζέστη που έρχεται είναι αισθητή.
S40 D2 MY2011
geod2
1.6

Postby VolvoZeus » Wed Jul 20, 2011 4:38 pm

Μπορεις να δοκιμασεις επαναπρογραμματισμο, ειδικα στα πρωτα ΜΥ ειχε εμφανιστει ενα θεμα παρομοιο με αυτο που αναφερεις και τελικα ηταν bug στο software.
Επισης γνωστο θεμα εχει υπαρξει με το κομπλερ του κομπρεσερ και σε πιο προσφατα ΜΥ αλλα μαλλον δεν ισχυει στην περιπτωση σου αφου οπως λες η μια πλευρα βγαζει κανονικα κρυο αερα.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)
VolvoZeus
T3

Postby chrisap » Mon Aug 01, 2011 9:13 pm

καλησπερα σε ολους.τελικα πηγα στον σφακιανακη (αν.θεσ/νικη) και μου εκανε update στο λογισμικο και απ οτι φαινεται πρεπει να λυθηκε το προβλημα.και λεω πρεπει γιατι παλι στην αρχη δεν βγαζουν και οι δυο αεραγωγοι το ιδιο κρυο αερα,αλλα μετα απο κανα 10λεπτο ερχεται ακριβως.θα το παρακολουθησω και θα δουμε.παντως απο την πρωτη μου επαφη με το συνεργειο μπορω να πω οτι εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.
S40 1.6 MY 2011
chrisap
1.6

Postby ΚΩΣΚΑ » Wed May 02, 2012 10:18 pm

καλησπέρα παιδια καλώς σας βρήκα. έχω ενα ς40 του 2008. μου έχει βγάλει κάτι προβληματάκια, το τελευταίο έχει να κάνει με τον κλιματισμό. η ζώνη του συνοδηγού βγάζει κανονικά δροσερό αέρα, του οδηγού ότι θερμοκρασία και να του βάλεις βγάζει καυτό αέρα, δεν υπακούει στον θερμοστάτη. το πήγα στον μάστορα διαπίστωσε κάποια βλάβη σε κάποια βαλβίδα μοτεράκι δεν κατάλαβα καλά.θα πάω να μου γδύσει το αμάξι για να φτάσει στοπρόβλημα. τιμπορεί να συμβαίνει βρε παιδιά;
ΚΩΣΚΑ
1.6

Postby kostaskapourtidis » Mon Mar 24, 2014 7:42 pm

Καλησπέρα σας. Έχω ένα VOLVO S40 του 2008 και μου έχει παρουσιάσει θόρυβο στα κλαπέτα του κλιματισμού μέσα στο ταμπλό. Μόλις γίνεται η εναλλαγή των σημείων του αέρα, ακούγεται όλη η διαδικασία αλλαγής σαν να χτυπάνε μεταξύ τους. Έχει παρατηρήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι πως αντιμετωπίζεται; Έχω ακούσει πως για να βγει και να μπει το ταμπλό θέλουν εργασία τουλάχιστον 300 euro!!!!!!!!!!! :dizzy
kostaskapourtidis
1.6

Postby Jim_C30 » Mon Mar 24, 2014 7:51 pm

kostaskapourtidis wrote:Καλησπέρα σας. Έχω ένα VOLVO S40 του 2008 και μου έχει παρουσιάσει θόρυβο στα κλαπέτα του κλιματισμού μέσα στο ταμπλό. Μόλις γίνεται η εναλλαγή των σημείων του αέρα, ακούγεται όλη η διαδικασία αλλαγής σαν να χτυπάνε μεταξύ τους. Έχει παρατηρήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι πως αντιμετωπίζεται; Έχω ακούσει πως για να βγει και να μπει το ταμπλό θέλουν εργασία τουλάχιστον 300 euro!!!!!!!!!!! :dizzy

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Για το θέμα σου γενικα μην ακούς δεξιά και αριστερά. Ξεκίνα με την πιο απλή λύση που είναι καθαρισμός και συντήρηση του συστήματος κλιματισμού. Μπορείς να τα κάνεις και σε αντιπροσωπεία, ή ακόμα καλύτερα, και σε εξειδικευμένο συνεργείο για κλιματισμό αυτοκινήτων, ψάχνοντας στο νετ βρίσκεις πολλά. Και μία φιλική συμβουλή: μην κάνεις το λάθος και πειράξεις το ταμπλό. Αυτά από εμένα. Καλή συνέχεια...
Ubi nihil vales, ibi nihil velis
Jim_C30
T3

Postby kostaskapourtidis » Mon Mar 24, 2014 8:09 pm

Jim_C30 wrote:
kostaskapourtidis wrote:Καλησπέρα σας. Έχω ένα VOLVO S40 του 2008 και μου έχει παρουσιάσει θόρυβο στα κλαπέτα του κλιματισμού μέσα στο ταμπλό. Μόλις γίνεται η εναλλαγή των σημείων του αέρα, ακούγεται όλη η διαδικασία αλλαγής σαν να χτυπάνε μεταξύ τους. Έχει παρατηρήσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα και αν ναι πως αντιμετωπίζεται; Έχω ακούσει πως για να βγει και να μπει το ταμπλό θέλουν εργασία τουλάχιστον 300 euro!!!!!!!!!!! :dizzy

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Για το θέμα σου γενικα μην ακούς δεξιά και αριστερά. Ξεκίνα με την πιο απλή λύση που είναι καθαρισμός και συντήρηση του συστήματος κλιματισμού. Μπορείς να τα κάνεις και σε αντιπροσωπεία, ή ακόμα καλύτερα, και σε εξειδικευμένο συνεργείο για κλιματισμό αυτοκινήτων, ψάχνοντας στο νετ βρίσκεις πολλά. Και μία φιλική συμβουλή: μην κάνεις το λάθος και πειράξεις το ταμπλό. Αυτά από εμένα. Καλή συνέχεια...

Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή σου, αλλά είμαι προβληματισμένος γιατί, αυτό μου το είπαν από την αντιπροσωπεία που έκανα το service πριν από 4 ημέρες. Η απάντηση συγκεκριμένα στο πρόβλημα ήταν ότι πρέπει να γρασάρουν τους οδηγούς από τα κλαπέτα και αυτό απαιτεί εξαγωγή του ταμπλό!!
kostaskapourtidis
1.6

Postby Jim_C30 » Mon Mar 24, 2014 8:22 pm

Μιας και δεν έχεις εγγύηση ρώτα και στον Φατούρο για να πάρεις μία ακόμα γνώμη. Κι εμένα μου το κάνει κάποιες φορές αλλά όχι συχνά. Ρώτα και στον Φατούρο...
Ubi nihil vales, ibi nihil velis
Jim_C30
T3

Postby kotsion » Mon Mar 24, 2014 10:40 pm

σε ταξιδι προ ημερων στη θεσσαλονικη μετα απο καμια ωρα αισθανθηκα οτι ο αερας που ερχοταν μεσα απο τους αεραγωγους δεν ηταν ζεστος , η ρυθμιση ηταν στους 24 βαθμους, ειτε με τον κλιματισμο ανοιχτο η κλειστο, παντως την επομενη μερα και μεχρι σημερα ζεστος αερας ερχεται στην καμπινα. τι μπορει να ειναι;
s40 1.6 2008 summum
kotsion
1.6

Postby VolvoZeus » Thu Mar 27, 2014 5:09 pm

ΚΩΣΚΑ wrote:καλησπέρα παιδια καλώς σας βρήκα. έχω ενα ς40 του 2008. μου έχει βγάλει κάτι προβληματάκια, το τελευταίο έχει να κάνει με τον κλιματισμό. η ζώνη του συνοδηγού βγάζει κανονικά δροσερό αέρα, του οδηγού ότι θερμοκρασία και να του βάλεις βγάζει καυτό αέρα, δεν υπακούει στον θερμοστάτη. το πήγα στον μάστορα διαπίστωσε κάποια βλάβη σε κάποια βαλβίδα μοτεράκι δεν κατάλαβα καλά.θα πάω να μου γδύσει το αμάξι για να φτάσει στοπρόβλημα. τιμπορεί να συμβαίνει βρε παιδιά;

Αν και του 2008 δυσκολα το εχει, το θεμα ηταν γνωστο και ως barking dog...τσεκαρε σε μια αντιπροσωπεια οτι εχεις το τελευταιο software.

kotsion wrote:σε ταξιδι προ ημερων στη θεσσαλονικη μετα απο καμια ωρα αισθανθηκα οτι ο αερας που ερχοταν μεσα απο τους αεραγωγους δεν ηταν ζεστος , η ρυθμιση ηταν στους 24 βαθμους, ειτε με τον κλιματισμο ανοιχτο η κλειστο, παντως την επομενη μερα και μεχρι σημερα ζεστος αερας ερχεται στην καμπινα. τι μπορει να ειναι;

Μαλλον αδικα προβληματιζεσαι...δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα. Πιθανον ειχε πιασει θερμοκρασια και εφερνε κρυο αερα απο εξω...Επισης η ταχυτητα του ανεμιστηρα ρυθμιζεται αυτοματα αναλογα και με την ταχυτητα του οχηματος.
STARK OCH TRYGG
(μτφ Δυνατο και ασφαλες)
VolvoZeus
T3

Postby kotsion » Thu Mar 27, 2014 7:56 pm

VolvoZeus wrote:
kotsion wrote:σε ταξιδι προ ημερων στη θεσσαλονικη μετα απο καμια ωρα αισθανθηκα οτι ο αερας που ερχοταν μεσα απο τους αεραγωγους δεν ηταν ζεστος , η ρυθμιση ηταν στους 24 βαθμους, ειτε με τον κλιματισμο ανοιχτο η κλειστο, παντως την επομενη μερα και μεχρι σημερα ζεστος αερας ερχεται στην καμπινα. τι μπορει να ειναι;

Μαλλον αδικα προβληματιζεσαι...δεν νομιζω οτι υπαρχει θεμα. Πιθανον ειχε πιασει θερμοκρασια και εφερνε κρυο αερα απο εξω...Επισης η ταχυτητα του ανεμιστηρα ρυθμιζεται αυτοματα αναλογα και με την ταχυτητα του οχηματος.

ευχαριστω VolvoZeus.
s40 1.6 2008 summum
kotsion
1.6

Return to Βλάβες, προβλήματα